13 Mart 2014 Perşembe

PROPOLİS Sağlıklı beslenme ve ekolojik yaşama taraftarı iseniz bu mucizevi besin kaynağı olan propolisden haberiniz vardır. Yok ilk defa duyuyorsanız biraz anlatıp sizide propolis kullanıcıları arasına ekleyelim.  Son zamanlarda arı ürünlerine büyük rağbet var. Bal, arı sütü, propolis herbiri birbirinden değerli mucizelerdir. Zaten arıların yaptığı iş çok ama çok hayrete düşürüyor insanı. Biraz araştırınca bilgi deryası olan ,arıların dünyası bir aşka dönüşüyor.Dilim döndüğünce propolisten bahsedeceğim size.
  Arıların kovanlarını steril etmek ve bakterilerden korumak için propolis kullanıyorlar. Çevrelerindeki birçok ağaç, çalı ve çiçeklerden topladıkları reçinemsi yapıdır. Bu maddeyle kovan içini kapladıklarından dolayı kovanda hayat gayet sağlıklıdır.
  Doğadaki en ğüçlü koruyucudur propolis. Çeşitli iltihaplar, ödemler, cilt lekeleri ve problemleri, kan temizlenmesi ve daha bir çok konuda destek sağlar. Kısacası antibiyotik kullanımı gerektiren konularda en iyi koruyucudur.
  Hamileler ve 2 yaş altı için yeterli araştırma yapılmadığı için, kullanılması uyğun görülmüyor. Lakin 2 yaş üstü herkesin, günlük 2 gr  düzenli olarak tüketmesi ile propolis kullanımı  sağlıklı yaşayama destek olur. Ağaç türü ve bitkinin özü ,renği farklı olduğu için ,propolis renğinde ğişiklik olabiliyor.Bu resimde gördüğünüz propolisi, babam arıcılık yapıyo ve o topladı kovandan. İlk hali yani ,biz bu şekilde tüketiyoruz günlük olarak. Lakin toz ve sıvı hale dönüştürülmüş olarakta satılıyor bazı firmalarda.
 Ama tabi bilinen ve ilk hali ile işlem görmeden tüketmek bence en sağlıklısı.
 Saglıklı günleriniz olsun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder